Stavební firma | stavba&design

Stavební firma stavba-design LOGO
česká stavební společnost
AKTUÁLNĚ MÁME VOLNÉ KAPACITY. NEZÁVAZNĚ POPTAT

3 důvody, proč investovat do nemovitosti v ekonomické krizi

3 důvody, proč investovat do nemovitosti v ekonomické krizi

Pokud přemýšlíte, kam v období pandemie ukrýt své úspory před nenechavými spáry ekonomické krize, máme pro vás jeden tip. Nemovitosti. Pokud jsme se totiž něco naučili z předchozí recese, je to fakt, že investoři do nemovitostí z ní ve většině případů vyšli mnohem lépe než investoři do dluhopisů nebo akcií.

Akcie (i dluhopisy) jsou totiž oproti nemovitostem mnohem volatilnější a pandemie nám to jen potvrdila. Abstraktní podíl ve společnosti totiž podléhá fluktuacím ekonomiky mnohem více než reálná nemovitost, která neztrácí hodnotu ze dne na den. Naopak, dům nebo byt může být v nestálých časech stálým zdrojem příjmu a pokud uděláte dobrý obchod, může hravě překonat průměrný výnos investic do akcií nebo dluhopisů. Pojďme se podívat na 3 důvody, proč by pro vás právě teď mohla být vhodná chvíle na investici do nemovitosti.

1. Investiční nemovitosti jsou i v krizi stálým zdrojem příjmu

Nízká korelace mezi realitním trhem a akciovým trhem dělá z nemovitostí bezpečnou volbu. Lidé budou vždy potřebovat někde bydlet, pracovat a nakupovat. To znamená, že trh tu bude nadále. Hodnota nemovitosti na papíře možná poklesne, ale pokud se vám podaří s ní krizi přečkat, opět stoupne. A celou tu dobu vám bude vydělávat peníze, pokud si udržíte nájemníky. A pokud ne, můžete vždy slevit z nájmu, najít nové nájemníky a zajistit, aby byla nemovitost nadále zdrojem peněz.

2. Čísla hovoří jasně – nemovitosti v recesi poráží ostatní aktiva

Nemovitosti si během recese z hlediska návratnosti vedou mnohem lépe než akcie nebo dluhopisy. Vezměme si jako příklad pravděpodobně nejhorší krizi realitního trhu v historii. Když v roce 2008 přišla hypoteční krize, byla to tragédie. Hodnoty nemovitostí se propadly o neuvěřitelných 33 %. Přesto byl jejich pokles o 23 % nižší než pokles akciového indexu S&P 500. Ten v únoru přišel o 56,4 % své hodnoty. A uvědomte si, že šlo o akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Jak si asi myslíte, že si vedly akcie ostatních firem?

Během recese se navíc většinou nesnižují nájmy, protože klesá zájem o vlastnictví nemovitostí a úměrně tomu naopak stoupá zájem o pronájmy. Co to znamená pro vás? Že je vhodný čas na nákup.

3. Koronakrize pravděpodobně srazí ceny nemovitostí

Mnoho zahraničních i českých expertů se shoduje na tom, že v horizontu následujících měsíců až příštích dvou let budeme svědky stoupajícího počtu lidí, kteří budou mít problém splácet své závazky. To se týká spotřebitelských úvěrů i hypoték a někteří lidé budou muset prodat své nemovitosti. Díky tomu bude na trhu s nemovitostmi širší nabídka než dnes a v případě další vlny koronakrize půjdou nejspíš ceny nemovitostí dolů. Pokud máte tedy našetřeno nebo jste v dobré pozici na to žádat o hypotéku, koronakrize by mohla být vaší příležitostí, jak koupit skvělou investiční nemovitost za dobrou cenu.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.