Stavební firma | stavba&design

Stavební firma stavba-design LOGO
česká stavební společnost
AKTUÁLNĚ MÁME VOLNÉ KAPACITY. NEZÁVAZNĚ POPTAT

Chytrá domácnost a centrální systém řízení IoT

Co je to chytrá domácnost?

Chytrá domácnost je rychle rostoucím trendem na poli bydlení. Průzkumy ukazují, že alespoň jednu součást chytré domácnosti vlastní alespoň 65 % Američanů. A díky praktičnosti a komfortu jsou chytré domácnosti čím dál tím populárnější i u nás v Česku. Pojďte se podívat na to, co chytrá domácnost nabízí, a jak je to s centrálním systémem řízení.

Co umí chytrá domácnost a centrální systém řízení

IoT, tedy, chytrá domácnost je investice do nemovitosti a způsob, jak můžete doma méně času trávit zařizováním nebo nastavováním, a více času zkrátka bytím. Současně ale mít stále vše dokonale pod kontrolou. Je více než pravděpodobné, že některá zařízení, která mohou být součástí chytré domácnosti, už vlastníte.

Do chytré domácnosti může patřit například:

  • pračka a sušička, 
  • myčka,
  • kávovar, 
  • trouba,
  • robotický vysavač,
  • osvětlení,
  • ovládání topení,
  • domácí alarm, požární hlásič,
  • elektrické žaluzie,
  • zabezpečení dveří a oken, kamery,
  • televize,
  • reproduktory a další zařízení, která jsou běžnou součástí našich životů.

Rozdíl mezi obyčejnou pračkou a pračkou do chytré domácnosti je ovšem ten, že chytrá pračka může být připojena k Wi-Fi nebo má Bluetooth. Můžete ji tak zapnout přes mobilní aplikaci třeba před odchodem z práce a doma bude várka oblečení připravená rovnou na pověšení nebo přendání do sušičky.

Co je to centrální systém řízení

Centrální systém řízení posouvá chytré domácí spotřebiče a zařízení na novou úroveň. Najednou z vašeho bydlení vytvoří propracovaný ekosystém, ve kterém je zařazeno kompletní vybavení domácnosti.

Na jednom uživatelském rozhraní tedy najdete úplně všechno. Na případném ovládacím panelu i v mobilní aplikaci tak můžete ráno zapnout topení nebo klimatizaci, roztáhnout žaluzie, uvařit si kávu, pustit rádio – a díky automatickým scénářům navíc jen jediným kliknutím, nebo i pouhým načasováním

Umíte si představit svět, ve kterém už nemusíte nikdy sáhnout na vypínač světla v místnosti? Chytré osvětlení lze nastavit tak, aby bylo závislé na čidlech – tedy se při vašem vstupu do místnosti rozsvítí a při odchodu zase zhasne. V čase, kdy pracujete, může být chladnější, a večer teplejší, aby vám před spaním zútulnilo domov.

Chytrá domácnost Loxone

Spolupracujeme s firmou Loxone, která je podle nás jedničkou na českém trhu. Loxone nabízí řešení pro veškeré funkce chytrého domu. Nejlepší je na komplexním řešení od Loxone dokonalá souhra všech součástí chytré domácnosti – osvětlení, zabezpečení, topení a klimatizace, přehrávání hudby, jednotlivé spotřebiče… zkrátka všechno, na co si vzpomenete.

Kolik máš systémů, tolikrát jsi zmaten

V současnosti vzniká kvůli technologiím paradox. Když očekáváme pohodlí a méně starostí, tím více technologických vychytávek si domů kupujeme. A tyto technologie musíme umět ovládat, musíme jim věnovat čas a dělat při jejich používání rozhodnutí. Čím více máte systémů, tím komplikovanější je vaše bydlení.

Dokud máte jen jednotlivé produkty pro inteligentní domácnost, které nejsou spojeny centrálním systémem řízení, šetří vám spotřebiče čas, ale ne zas tolik. Musíte mít více různých ovladačů a aplikací a pamatovat si, jak se co ovládá.

„Firma Loxone vypočítala, že jejich smart home vám může ušetřit až 50 000 úkonů ročně.“

Jaké to jsou, zjistíte v jejich videu s virtuální prohlídkou chytrého domu. Centrální systém řízení řeší problém vícero různých systémů. Díky němu ovládáte všechny komponenty vaší chytré domácnosti pohodlně z jedné mobilní aplikace. Na té dokonce můžete mít více účtů pro jednotlivé členy domácnosti – a například dětem povolit jen některé funkce.

Chytrá domácnost vám pomůže také se zabezpečením

Na kritická místa, jako je koupelna a kuchyň, se instalují záplavová čidla, pro odpojování spotřebičů v pohotovostním režimu se využije zásuvka Smart socket (pokud už zásuvky máte), nebo se instalují nové chytré zásuvky. To znamená, že pokud si například cestou do práce nejste jistí, zda jste vytáhli žehličku ze zásuvky, můžete ji jednoduše odpojit na dálku přes aplikaci. 

Nebo ještě lépe, předem nastavit scénář, při kterém se s vaším odchodem světla a nepotřebné zásuvky a spotřebiče vypnou, zapne se alarm a sníží úroveň vytápění. Součástí ekosystému chytré domácnosti bývá samozřejmě detektor kouře, který vás v případě problému upozorní, i když zrovna nebudete doma.

Díky chytré domácnosti můžete být doma, i když nejste

Jedna funkce, o které jsme se ještě nezmínili, a která nás na chytré domácnosti Loxone opravdu baví, je funkce zvonku na dálku. Pokud vám někdo zazvoní na dveře a vy zrovna nejste doma, přijde vám notifikace. Můžete s ním přes chytrý telefon komunikovat, nebo mu dokonce otevřít dveře. Díky tomu už nikdy nemusíte propásnout zásilku od PPL. Stačí říct, ať vám kurýr dá balíček třeba do garáže či za plot a otevřít garážová vrata nebo branku.

Pokud odjedete na delší dovolenou, dům umí simulovat vaši přítomnost například roztažením rolet nebo občasným rozsvícením světel. Váš dům tedy nebude lákat zloděje. Kromě toho se v době vaší nepřítomnosti samozřejmě postará také o zavlažování zahrady. 

Chytrá domácnost je zkrátka celá o bezpečí, komfortu a úspoře času. Pokud zvažujete rekonstrukci domu či bytu nebo nové bydlení, rádi si s vámi o možném zařazení chytré domácnosti popovídáme.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.