Stavební firma | stavba&design

Stavební firma stavba-design LOGO
česká stavební společnost
AKTUÁLNĚ MÁME VOLNÉ KAPACITY. NEZÁVAZNĚ POPTAT

Štuk vs sádrová stěrka

Štuk vs sádrová stěrka

Omítky jsou základem pro dokonalý vzhled stěny. Zlepšují totiž technické vlastnosti, chrání zeď před mechanickým poškozením a fungují i jako designový prvek, jsou zásadní pro to, aby konečná malba dělala dobrý dojem. Omítky při stavbě většinou přichází na konec.
Pokud se rozhodujete mezi štukovou a sádrovou omítkou, jste tady správně. Pojďme se podívat na jejich výhody a nevýhody.

Štuková nebo sádrová omítka

Při výběru vhodné omítky byste měli zvážit několik proměnných. Požadovaný konečný vzhled omítky, náklady spojené s vyhotovením a také časovou náročnost. Záleží rovněž na účelu místnosti. Jde o obývací pokoj, kde je hlavní estetika, koupelnu, kde je zvýšená vlhkost, nebo dílnu, kde bude zdivo hodně namáhané?

Štuková omítka – výhody a nevýhody

V interiéru by se pravděpodobně za nejčastější volbu dala považovat štuková omítka. Seženete ji buď v prášku, nebo už namíchanou v kyblíku, její aplikace je velmi snadná. Hodí se pro zhotovení finálních úprav zdí, pro opravy starých omítek nebo na povrchy jako je hladký beton. Protože je bílá, nenároční kutilové ji mohou použít jako náhradu za základní malířský nátěr. Jasnou výhodou je, že je levnější, sádrová stěrka vás za materiál i za práci většinou vyjde zhruba dvakrát dráž.

Nevýhoda štuku oproti sádrové omítce jsou „zrníčka“, kvůli kterým nedosáhnete bezchybného vzhledu. Na druhou stranu se díky tomu skryjí drobné nedokonalosti v nanášení.

Sádrová stěrka – výhody a nevýhody

Sádrové omítky patří k esteticky nejdokonalejším a hodí se ke všem běžným stavebním podkladům. Mezi jejich nesporné výhody patří prodyšnost a schopnost absorbovat vlhkost a následně ji opět uvolnit do prostoru. Rovněž dokáží lépe držet teplo. Výhodou je, že rychleji schnou, takže při stavbě či rekonstrukci ušetříte čas.

Sádrová stěrka je způsob aplikace ve velmi tenkých vrstvách. Jde o tenkovrstvý materiál používaný jako svrchní vrstva omítky k zajištění dokonale hladkého a jemného povrchu před další úpravou. Slouží ke snadnému stěrkování hladkých betonových panelů, omítek a podobně.

Nevýhodou sádrových omítek je, že se dají použít pouze v interiéru a jejich použití tam, kde je neustále vlhko (vytížené kuchyně, koupelny, prádelny), si musíme dobře rozmyslet. Obecně je při nanášení sádrové omítky zapotřebí více zkušeností a zručnosti, než při nánosu omítky štukové. Doporučujeme přenechat tuto práci odborníkům

Další nevýhodou je měkkost. Sádrové omítky jsou mnohem náchylnější na mechanické poškození. Pokud tedy máte například malé děti, které rády mlátí do zdí hračkami, očekávejte vrypy a díry. Na druhou stranu, sádrové omítky se snadno zatáhnou a přebrousí. Následně musíte nicméně pokoj celý znovu vymalovat, pokud na zdech nechcete mít šmouhy.

Další články

Služby

Reference

POPTEJTE NÁS

Nechcete vyplňovat formulář?
Zavolejte nám: +420 770 100 001.